Titanic - nepotopitelná loď, která skončila na dně oceánu

07.04.2021

     Ahoj holky a kluci, 15. dubna uplyne 109 let, co se potopila jedna z největších lodí své doby. Určitě jste o Titanicu někdy slyšeli. Pokud ne, tak se o ní dozvíte v tomto článku. 😉

Stavba lodi

     Titanic byl postaven v Belfastu na objednávku společnosti White Star Line. Na stavbě a konstrukci pracoval šéfkonstruktér Thomas Andrews. Stavba lodi započala 31. března 1909. 

     Titanic byl 269,1 m dlouhý a 28,25 m široký. Výška paluby od čáry ponoru byla 18 m. Trup byl z bezpečnostních důvodů rozdělen na 16 záplavových komor a dno lodi bylo zdvojeno. Tato konstrukce měla Titanicu zajistit nejvyšší bezpečnost a přispěla k představě, že je nepotopitelný. Loď se měla udržet na hladině i v případě zaplavení až 4 vodotěsných komor současně.

     Pro pohon lodních šroubů, pomocných agregátů a dodávku energie bylo instalováno celkem 29 parních kotlů v 6 samostatných kotelnách. Kouř z kotlů byl odváděn do tří, 19 metrů vysokých komínů. Kromě tří hlavních komínů byl instalován i jeden falešný komín na zádi sloužící jako hlavní vývod ventilace a komín kuchyně. Loď pak se čtyřmi komíny vypadala větší. 

Vybavení lodi

     Již před stavbou se počítalo s tím, že Titanic bude luxusní a bohatě vybavený. Na lodi byl palubní telekomunikační systém, knihovna, holičství a kadeřnictví. Pro cestující první třídy byl k dispozici bazén, tělocvična, hřiště na squash, turecké lázně, elektrické lázně a kavárny. Společenské místnosti první třídy byly obloženy vyřezávaným dřevěným obložením, drahým nábytkem a dalšími dekoracemi. Ve třetí třídě bylo vybavení skromné, borovicové obložení a robustní teakový nábytek.

     Na lodi byly 3 elektrické výtahy a celá loď byla vybavena elektrickým osvětlením. Komunikaci lodě s okolním světem zajišťovaly dvě rádiové stanice Marconi.

     Na palubě se nacházel prostor pro venčení psů, nemocnice s operačním sálem, mrazící skladiště řezaných květin a ubytovací prostory pro služebnictvo a personál. 

Záchranné čluny

     Přestože byl Titanic považován za nepotopitelný, musel být vybaven záchrannými čluny. Celkový počet záchranných člunů byl 20 ( 14 velkých dřevěných pro 65 osob, 2 pohotovostní kutry s kapacitou 40 osob a 4 skládací čluny pro 47 osob ). V době katastrofy se na palubě Titaniku nacházelo 2 200 osob. Čluny proto mohly zachránit pouze 1 178 osob. 

Osudná plavba 

     První, a zároveň i poslední plavba směřovala z anglického Southamptonu  do amerického New Yorku. Na plavbu se Titanic vydal 10. dubna 1912 pod velením kapitána Edwarda J. Smithe. Na palubu se nalodilo přes 1 300 cestujících, z toho více než 300 v první třídě, téměř 300 osob v druhé třídě a přes 700 ve třídě třetí. Společně s posádkou pak bylo na palubě až 2 223 lidí.

     Plavba probíhala bez komplikací do  neděle 14. dubna. 

14. dubna 1912

     Dopolední počasí bylo příznivé. Kapitán lodi nechal v jídelně sloužit mši. Rychlost lodi se zvyšovala. Současně přicházely zprávy se znepokojujícími informacemi o výskytu ledového pole. Posádka lodi měla dostatek informací a varování o ledovcích, ale zřejmě těmto zprávám nepřikládala váhu. 

     Ve 23:00 přichází poslední varování od lodi Californian. Posádka však dále informaci nevěnuje pozornost a Titanic pluje rychlostí 21 - 22 uzlů ( 39 - 41 km/h ). Pár minut po varování lodě Californian zahlédne hlídka mlžný opar před přídí. Hlídač pravého můstku zaznamenává ledovec a nařizuje kormidelníkovi "docela vpravo" ( což znamená záď doprava a příď doleva ). 

     Posádka se chtěla vyhnout čelnímu nárazu do ledovce. Roztržení boku lodi se nevyhnuli. Náraz zpočátku nevypadal nijak dramaticky. Cestují první třídy jej nijak nezaznamenali. Naopak tomu bylo v podpalubí. Nárazem někteří cestující vypadli z lůžek.

     Kapitán Smith dal okamžitě příkaz uzavřít vodotěsné dveře. Jednotlivé komory však byly vodotěsné pouze mezi sebou, ale shora směrem k palubám tomu tak nebylo. Plnící se přední komory zatěžovaly trup lodi tak, že ten začal klesat přídí pod hladinu a voda se postupně začala přelévat do dalších komor přes horní hranu.


     Po půlnoci bylo jasné, že Titanic půjde ke dnu. Čas, který zbýval do jeho potopení byl hodina maximálně 1 hod 30 min. Na řadu přišly záchranné čluny. Těch bylo ovšem málo pro všechny, proto dostaly přednost ženy a děti. Z dodnes nepochopitelných důvodů byly čluny poloprázdné. 

     Titanic zmizel pod hladinou 15. dubna 1912 ve 2:20. Po jeho potopení se pouze 2 z 20 záchranných člunů vrátily hledat přeživší. Z 2 200 osob se zachránilo 706. 

Vrak Titanicu

     Po rozlomení trupu se každá část potápěla odlišně. Přední část poměrně měkce dosedla na dno, zadní část klesala ke dnu daleko rychleji. Vrak nelze vyzvednout, protože je příliš poškozen korozí a při zvedání by se nutně rozpadl na kusy.

     Titanik spí na dně oceánu 109 let. Podle vědců je dost pravděpodobné, že se Titanic úplně rozpadne do roku 2030, protože bakterie a slaná voda vrak rozkládají. 

Zajímavosti

  • Titanic denně spálil kolem 600 tunu uhlí. Do pecí je holýma rukama házel tým 176 mužů. Do moře bylo každý den vyhozeno téměř 100 tun popela.
  • Na Titaniku bylo k dispozici 20 000 lahví piva, 1500 lahví vína a 8000 doutníků. Vše bylo připraveno pro cestující první třídy.
  • Kotvu z Titanicu muselo nést 20 koní.
  • Při spouštění Titanicu do řeky Lagan bylo pro hladký skluz použito 22 tun mýdla a hovězího nebo skopového loje.
  • Poslední večeře podávaná cestujícím první třídy se skládala z 11 chodů.
  • Dva z devíti psů na palubě byli zachráněni.
  • Poslední přeživší katastrofy Millvina Dean zemřela 31. května 2009 ve věku 97 let. V době plavby jí byly dva měsíce.
  • Muzikanti hráli  během celé doby, kdy se loď potápěla.

     Na fotografii vidíte skutečný ledovec, do kterého Titanic narazil. Byl objeven poblíž ztroskotání lodě a u jeho paty byla nalezena červená barva - důkaz, že se otřel o nějakou loď. 

     Titanic fascinuje dodnes. Bylo o něm natočeno několik filmů. Film Titanic z roku 1997 získal 11 Oscarů. 

Vybarvi si Titanic

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky