Sissi - císařovna probodnutá pilníkem

03.11.2020

     Ahoj holky a kluci, dneska se v historii vypravíme do doby Rakouska-Uherska. Tedy do doby před vznikem Československa. Povím vám příběh jedné z nejkrásnějších císařoven. Jaké měla manýry, jak se starala o svou krásu a jak nešťastně skončila?

Dětství

     Alžběta Amálie Evženie, tak znělo celé jméno dívenky, se narodila na Štědrý den roku 1837. Byla dcerou vévodkyně Ludoviky a vévody Maxmiliána Josefa, který pocházel z vedlejší větve rodu Wittelsbachů. 

     Alžběta byla jejich čtvrtým dítětem a narodila se dokonce už s jedním zoubkem a v neděli, což bylo tehdy považováno za veliké štěstí. Celkem měla 8 sourozenců. 

     Dětství prožila v rodném Mnichově a především na milovaném venkovském sídle v Possenhofenu. V Possenhofenu se nedbalo dvorní etiketě. Bylo to místo plné zábavy. Jezdilo se na koních, plavalo se v jezeře, chodilo na lov a do lesa na houby. 

     Alžběta byla nejoblíbenějším dítětem svého otce. Milovala umění, volnou přírodu a spolu je spojovala láska pro svobodu a volnost. 

Svatba s císařem

     Císař František Josef I. se ve svých 23 letech rozhodl, že se ožení. Protože byl hodně zaměstnaný neměl čas si nevěstu hledat sám. Poprosil svojí matku Žofii, aby mu pomohla připravit seznámení s možnými kandidátkami na císařovnu. Císař poznal několik vhodných slečen, ale žádná se mu nelíbila. 

     V létě 1853 pozvala Žofie do Ischlu na oslavu císařových narozenin svou sestru Luisu se čtyřmi nejstaršími dětmi. Byla zde tehdy i mladinká Alžběta do které se císař na první pohled zamiloval. Slovo dalo slovo a chystala se svatba. 

     Tak se tehdy šestnáctiletá Alžběta, které od dětství říkali Sissi, stala manželkou císaře Františka Josefa I. 

     Svatba se uskutečnila v pondělí 24. dubna 1854 v 19 hodin večer v augustiniánském kostele ve Vídni. Kostel byl osvícen 15 000 svíčkami a vyzdoben červeným sametem. Sissi na sobě měla bílé stříbrem vyšívané šaty a na hlavě diadém své tchyně arcivévodkyně Žofie.

Život u dvora

     Sissi milovala literaturu a cizí řeči. Plynně mluvila maďarsky, česky, polsky, rumunsky, italsky, anglicky, francouzsky a latinsky. Zabývala se také studiem řeckých jazyků. 

     U dvora to neměla jednoduché. Sissi, která milovala svobodu a volnost se najednou cítila jako ptáček ve zlaté kleci. Císař na ní neměl čas, cítila se osaměla a začala se stahovat do sebe. Brzy vážně onemocněla a dvorní lékař jí poslal na ozdravný pobyt na jih. Zde po dlouhé době pocítila opět svobodu a objevila lásku k cestování. 

     Vždy když se cítila osamělá sbalila sebe, dvorní dámy a odjela někam hodně daleko. Mezi její oblíbená místa patřil portugalský ostrov Madeira. 

Záliby

     Mezi její největší lásku patřila jízda na koni. Sissi koně milovala a ve své době patřila k nejlepším světovým jezdkyním. Její otec jí v dětství naučil i několik akrobatických kousků. 

     Velmi ráda také podnikala pěší túry, a to za jakéhokoliv počasí. Vycházky trvaly 4 - 5 hodin bez přestávky. 

     Ráda také šermovala a cvičila. V každém zámku, který obývala musela mít plně vybavenou tělocvičnu. 

     Další její velkou vášní bylo skládání básní. Básně psala od 10 let a vedla si romantický deník. Měla cit pro hudbu a hrála na klavír. 

Manýry

     Sissi byla celý život posedlá svým vzhledem. Za svojí největší pýchu považovala své dlouhé, husté a nádherné vlasy. Když si vlasy rozpustila dosahovaly až na zem. Každý den jí její osobní kadeřnice musela předkládat vyčesané vlasy na stříbrném tácu. Česání trvalo až 2 hodiny. Vlasy si císařovna myla 1 - 2 do měsíce. Tehdy nebyly vlasové šampony jaké známe dnes. Kadeřnice jí připravovala zvláštní šampon, který obsahoval 30 vaječných žloutků a francovku. Tato směs se nanášela štětcem do vlasů a nechávala se působit hodinu. Poté se vlasy opláchly vývarem ze slupek vlašských ořechů. A jelikož nebyly ještě fény, musela Sissi chodit po pokoji dokud jí vlasy neuschly. 

     Další posedlostí byla její váha. Nikdy nesměla překročit 55 kg. Vážila se 3x denně a držela drastické diety. Jedla jen ovoce a pila šťávu ze syrového masa, mléko, víno a nosila silně utažené šněrovačky. Obvod jejího pasu byl neuvěřitelných 50cm. Nejen pas si měřila, ale také lýtka a stehna. 

     Sissi si nikdy nesedla. V žádném pokoji neměla židle. Při hostinách používala speciální klekátka. 

     

Zajímavosti

     Sissi měla jeden velký zlozvyk - ráda mlsala. Mezi její oblíbené laskominy patřily fialkové bonbony, které se vyráběly v dvorním cukrářství. 

     Nosívala málo šperků. Vždy jen snubní prsten na zlatém řetízku, který měla skrytý pod šaty. Na zápěstí nosila lebku smrtihlava ( byla velmi pověrčivá ). Jako brož milovala stříbrnou napodobeninu koňského kopyta, vyrobenou ve Skotsku.

     Proč se na fotografiích neusmívá? Sissi byla velmi krásná, ale trápily jí zuby. Neměla je bílé, ale spíš zažloutlé a moc se za to styděla. Proto na žádné fotografii nejsou vidět.

Děti

     Sissi porodila 4 děti: Žofii - zemřela ve dvou letech na tyfus. 

                                       Giselu - ta se v 16 letech provdala za bavorského prince Leopolda.

                                       Rudolfa - ve svých 30 letech spáchal sebevraždu se svojí milenkou 

                                      Marii Valerii - provdala se za arcivévodu Františka Salvátora. Díky její dobročinnosti jí lidé přezdívali "Anděl z Wallsee".

Smrt

     Císařovna trpěla depresemi, které se postupem času zhoršovaly. Po smrti svého syna Rudolfa, který spáchal sebevraždu se ještě více stáhla do ústraní a oblékala se už jen do černých šatů. Rozdala téměř všechny svoje šperky.

     V září  1898 odjela se svojí dvorní dámou na návštěvu blízké přítelkyně baronky Julie Rothschildové na zámek Pregny. Sissi byla po dlouhé době ve skvělé náladě.

     10. září 1898 život císařovny Alžběty ukončil při její cestě do ženevského přístavu italský anarchista Luigi Lucheni, který ji probodl pilníkem (nástroj pronikl do hrudi v hloubce 8,5 centimetru, zlomil čtvrté žebro a pronikl mezižeberním prostorem, prorazil dolní kraj plicního laloku a zasáhl levou část srdeční komory).

     Vše se seběhlo tak rychle, že nikdo neočekával vážné zranění. Celá situace vypadala, tak, že jen do císařovny někdo strčil v davu. Sissi byla po útoku plně při vědomí a stěžovala si na bolest na prsou. Ještě stačila dojít do přístavu. Při příchodu na palubu lodi se jí udělalo mdlo. Dva muži jí položili na lavici a když jí dvorní dáma povolila šněrovačku objevila se tmavě červená skvrna velikosti mince. Rychle císařovnu odnesli z lodi do hotelového pokoje. Zde ve 2 hodiny 20 minut císařovna zemřela. 

     Atentátník chtěl původně zavraždit prince z rodu Orléans, ten ale nakonec nepřijel, a tak si vybral za oběť císařovnu. Byl odsouzen na doživotí, ale po 12 letech spáchal ve vězení sebevraždu. 

Jak se vám příběh krásné císařovny líbil? Sissi je oblíbená i dnes. O jejím životě bylo natočeno mnoho filmů a napsáno mnoho knih. Pokud se chcete na nějaký fil podívat, doporučuji tyto snímky.

Knihy o Sissi

     Krásnou Sissi si můžete vybarvit

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky