Masopust našich praprababiček 3. část

02.02.2022

     Ahoj holky a kluci, dneska nás čeká poslední část povídání o masopustu. Ale tím zdaleka ještě nekončíme. 😉

     Obchůzka maškar byla provázena pohoštěním. Hospodář s hospodyní nabízeli příchozím klobásy, kořalku, pivo, koblihy, koláče a cukrovinky, do velkého talíře maškarám přispívali na muziku. Někdy si maškary vybraly výskužku samy (pečeni z trouby, uzené z komíny apod.). Po skončení obchůzky se celý průvod odebral do hospody. Z vybraných peněz se zaplatili muzikanti a pití. Pilo se pivo, rosolka a kořalka. Taneční zábava končila o půlnoci, kdy musely všechny nástroje utichnout a za všeobecného žalu se pochovala basa (Masopust, Bakchus).

     Do necek, na desku nebo na prostřený stůl či máry se položila basa pokrytá plachtou. Při "pohřebním" obřadu se upozornilo na domnělé prohřešky basy (Masopusta) v čase masopustních zábav. Za tklivého nářku pak byla basa slavnostně vynesena ven ze sálu a "pohřbena". Po tomto obřadu čas nevázaného veselí definitivně skončil a sousedé se rozešli domů. 

     Následující de se vydali na ranní mši a pro popelec - křížek z popela na čelo, který jim připomněl marnost tohoto světa a zároveň měl pomoci od bolesti hlavy. Masopust skončil a život se vrátil do starých kolejí. Jen v první postní den (Pytlový čtvrtek) se po mši všichni sešli v hospodě, kde dojedli s dopili zbytky z masopustních hodů. Tančit a zpívat se již nesmělo, neboť během půstu byla země samodruhá, odpočívala a stejně jako její hospodář se chystala na nový hospodářský rok, novou úrodu. Začínaly týdny předvelikonočního odříkání.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky