Anna Pavlova - Lehoučká jako dortík

10.03.2021

     Ahoj holky a kluci, minulý týden patřilo historické okénko spíše klukům ( i když některé holky toto téma také zaujalo 😉 ). Dneska si budeme povídat o jedné z největších primabalerín světa. Třeba je tu mezi vámi nějaká budoucí tanečnice nebo tanečník. 😊 Kdo byla Anna Pavlova a proč se její křehká postava a tanec přirovnávají k dortíku? 

Život

     Anna Pavlova byla ruská primabalerína a tanečnice. Narodila se 12. února 1881 v Ligovu ( u Petrohradu ).

     Vyrůstala pouze se svojí maminkou a babičkou. Tatínek zemřel, když byly Anně 2 roky. 

     Když bylo Anně 8 let maminka jí vzala na představení baletu Spící krasavice. Annu balet fascinoval tak, že se rozhodla stát se také baletkou. O dva roky později byla přijata do petrohradské Akademie ruského baletu. Jejími učiteli byli ti nejlepší své doby - Alexander Oblakov a Jekatěrina Vazemová. Od začátku prokazovala Anna veliký taneční talent. 

     Během studia ve vyšším ročníku jí učitel Pavel Gerdt poradil, jak správně pojmout romantický balet. To se Anně podařilo, protože byla moc krásná a její pohyby při tanci byly ladné a lehké. 

    V roce 1899 ukončila úspěšně studium a ihned byla přijata do souboru Mariinského divadla. Stále se toužila v tanci zdokonalovat. Navštěvovala soukromě Maria Petipu ( baletního mistra ), který jí pomáhal při zkouškách důležitých baletních scén. 

     V divadle dostávala zpočátku vedlejší role. Byla tak neskutečně nadaná, že hlavní role na sebe nenechaly dlouho čekat. Excelovala v představeních Bajadéra, Giselle, Don Quijote,....

     V roce 1906 ( 25 let ) byla jmenována primabalerínou a zařadila se mezi nejlepší umělce baletní scény.  

     Jejím častým partnerem na jevišti byl Michail Fokin. S ním spolupracovala od roku 1899. 

Umírající labuť

     V lednu 1907 se uskutečnil v Mariinském divadle charitativní večer a Anna zde zatančila choreografickou miniaturu s názvem Umírající labuť. Zážitek to byl doslova dech beroucí. Toto představení se stalo později jedním ze symbolů ruského baletu a Pavlovové přineslo světovou slávu. Pokud chcete vidět toto slavné vystoupení, tak tady máte odkaz:

 https://www.youtube.com/watch?v=tkFSBkl9mmo


V roce 1909 vznikl Ruský balet ( baletní ruský soubor ) a Pavlova se stala jeho přední postavou. Se souborem spolupracovala rok, a poté založila soubor vlastní. Sklízela jeden úspěch za druhým. Především v Americe a Londýně.

Odchod do ciziny

     V roce 1912 se vdala za Victora Dandra a vrátila se na krátký čas do Petrohradu. S Mariinským divadlem se nepohodla a rozhodla se žít v zahraničí. V Rusku zatančila naposledy v roce 1914. 

     Poté se natrvalo usadila v Londýně, kde žila v nádherném domě. První světová válka jí donutila k taneční pauze. 

     Po válce založila novou taneční skupinu a začala pořádat turné po celém světě. Byla legendou, ale po taneční stránce nepřinášela divákům nic nového. Všechna její vystoupení byly spíš ukázkami z dob, kdy tančila v Mariinském divadle. Její větší a poslední taneční počin bylo baletní představení Spící krasavice. Ano, to představení, které jí jako malou holčičku učarovalo. 

     Do své vlasti se už nikdy nevrátila. Během svého turné se nešťastně nachladila, když zkoušela v nevytopeném sále a onemocněla. Zemřela 23. ledna 1931 na zápal plic v hotelovém pokoji v Haagu. Její poslední slova byla: "Slyšíte, jak v dálce tančím?"

Zajímavosti

  • Anna byla velkou milovnicí zvířat, chovala siamské kočky, měla několik psů a exotických ptáků ( se zvířaty se nechávala ráda fotografovat )
  • její londýnský dům měl velkou zahradu, kde bylo jezírko a tam plavaly její milované labutě
  • v roce 1908 navštívila Prahu
  • když umírala, přála si přinést k smrtelnému loži svůj kostým z Labutího jezera
  • její portrét je zobrazen na ruské stříbrné pamětní minci vydané v roce 1993
  • jejím přítelem byl komik Charles Chaplin
  • v roce 1983 o ní byl natočen životopisný film
  • její jméno nese světoznámý dort 

Dort Pavlova

     Anna Pavlovová navštívila v roce 1926 Nový Zéland a ubytovala se v hotelu Wellington. Místní šéfkuchař chtěl tehdy již známou baletku uvítat něčím dobrým. Nechal se inspirovat její tutu ( baletní sukní ) a lehkostí, kterou vyzařovala sama baletka. Tak vznikl dort ze šlehaných bílků a ozdobený šlehačkou. Tehdy ho baletka ochutnala s kiwi ( její tutu sukně byla zelená ). 

     Pokud máte doma zručnou maminku, tak tady máte recept a můžete dort zkusit upéct 😉

     Budete potřebovat:

  • 450 g smetany ke šlehání ( 30 % )
  • 5 vajec velikosti M ( bílky )
  • 250 g cukru krystal 
  • 1 lžíce bílého vinného octa ( nebo citronové šťávy )
  • 1 lžíce bramborového škrobu
  • čerstvé ovoce
  • pečící papír
  • plech 30 x 40 cm

     Nejprve oddělíme bílky od žloutků. Bílky ušleháme do polotuha a přidáme cukr. Šleháme tak dlouho, dokud není sníh lesklý a tuhý. Nakonec přišleháme vinný ocet a škrob. Pečicí plech lehce pokapeme vodou, aby pečicí papír lépe přilnul a do středu dáme těsto. Stěrkou rozetřeme do tvaru kruhu o průměru asi 20 cm. Pečeme v troubě předehřáté na 180 °C asi 3 minuty, poté snížíme teplotu na 120 °C a 80 minut "dosušíme". Troubu vypneme a dort necháme uvnitř "dojít". 

     V robotu vyšleháme 400 g vychlazené smetany do tuha a rozprostřeme po celém povrchu upečeného korpusu. Dozdobíme ovocem a dáme vychladit do lednice. 

     Po nakrájení by měl být dort uvnitř vláčný. Pokud vám vznikne jedna velká tvrdá pusinka, tak není správně upečený. 

     Tento recept mám vyzkoušený a je to doslova ráj v puse. 👌🍰

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky